Tuesday, 13 May 2014

Warszawa: rozwój w czasach kryzysu

Zlokalizowane nad Wisłą; największe miasto w Polsce, a zarazem jej stolica - Warszawa jest jednym z głównych centrów gospodarczych w Europie Środkowo-Wschodniej. Pod względem populacji, jest dziewiątym największym miastem w Unii Europejskiej. Jako najbardziej rozwinięte ekonomicznie miasto w Polsce z najwyższym wskaźnikiem GDP na głowę, Warszawa uznawana jest za miasto najatrakcyjniejsze dla inwestycji.
Pomimo, iż działalność biznesowa Warszawy skupia się wokół sektora usług, takich jak pośrednictwo finansowe, usługi biznesowe, telekomunikacja i edukacja - miasto stworzyło imponujące portfolio innych branż, z których najbardziej rozwinięte to produkcja środków transportu i przemysł petrochemiczny.


Infrastruktura

Posiadając największe międzynarodowe lotnisko w Polsce, Warszawa staje się coraz ważniejszym punktem na mapie pod względem podróży w celach biznesowych, a także turystyki. Lotnisko Chopina obsługuje niemal 50 proc. wszystkich pasażerów w Polsce; oznacza to, że aż 10 milionów pasażerów rocznie korzysta z usług lotniska. Z Warszawy dolecimy praktycznie do każdego kraju na świecie - na popularności zyskują połączenia z Azją i Australią.
Położenie miasta na skrzyżowaniu najważniejszych tras oraz w transeuropejskich korytarzach drogowych  zapewnia doskonałe połączenia z największymi miastami Polski i Europy.
W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, infrastruktura Warszawy przeszła szereg znaczących modernizacji będących rezultatem rozwijającej się gospodarki, jak również w wyniku bezpośrednich zagranicznych inwestycji. Trzy lata temu, dokonano gruntownych modernizacji infrastruktury drogowej i kolejowej, w ramach przygotowań do Mistrzostw Euro 2012 - stolica Polski była wówczas jednym z miast-gospodarzy. Jedną z głównych inwestycji sieci kolejowej, przeprowadzonej w 2010 roku była kontynuacja modernizacji trasy E65 na odcinku Warszawa-Gdańsk, która miała skrócić czas podróży z 6 do 3,5 godzin. Renowacji uległ także dworzec Warszawa Centralna, w ramach przygotowań do Euro 2012. Obecnie z dworca odjeżdżają pociągi do wielu miejsc w całej Europie, istnieje też mnóstwo połączeń lokalnych do miejscowości na terenie całego kraju. Ulepszono również połączenie kolejowe między Lotniskiem Chopina, a centrum miasta.

Biznes

Wzrost i rozwój stolicy Polski w ostatnim dziesięcioleciu był ogromny. Dlatego Warszawa plasuje się obecnie na znacznie wyższych pozycjach w rankingach, jako miasto atrakcyjne dla inwestorów. Aktualnie jest wśród pięciu najlepszych miast europejskich pod względem wzrostu liczby biur. Widać,  konkurencyjność oraz ożywiony rynek pracy sprawiają, że Warszawa jest idealnym miejscem na prowadzenie działalności gospodarczej.
Gospodarka Warszawy napędzana jest w głównej mierze przez silny sektor usług, w którego skład wchodzą handel detaliczny i hurtowy, biznes, transport, edukacja i bankowość. Jako lokalizacja dla głównych instytucji finansowych, jak Narodowy Bank Polski, czy Warszawska Giełda Papierów Wartościowych, a także wielu innych prywatnych instytucji, miasto zdobyło pozycję centrum finansowego i bankowego w regionie.
Pomimo, iż rozmiar sektora przemysłowego w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci uległ zmniejszeniu, Warszawa wciąż produkuje lwią część regionalnego PKB. To w stolicy znajduje się największa koncentracja firm elektronicznych i high-tech produkujących towary dla rynku konsumenckiego, jednocześnie obserwujemy również rozwój przemysłu przetwórczego.

Przedsiębiorstwa

Warszawskie firmy świecą najjaśniej w galaktyce przedsiębiorstw w Polsce. Już sam fakt, iż stopa bezrobocia w listopadzie 2013 roku wynosiła w stolicy jedynie 4,8 proc. świadczy o świetnej pozycji gospodarczej miasta. Warszawa nie tylko stanowi główne źródło miejsc pracy, będąc w stanie zapewnić zatrudnienie dla niemal każdego, kto go poszukuje, ale również wypuszcza na rynek pracy wysoko wykwalifikowanych pracowników dla każdej z branż. Nie dziwi zatem fakt, iż wielu inwestorów decyduje się przenieść swoje centrale lub założyć nowe filie nad Wisłą.
Wygląda na to, że kryzys gospodarczy nie dotknął warszawskich przedsiębiorstw. Trzy firmy właśnie ze stolicy znalazły się wśród dziesięciu najlepszych polskich biznesów nagrodzonych Diamentem Forbesa - wyróżnieniem dla przedsiębiorstw, które zanotowały największy wzrost. Pierwsze miejsce w rankingu należy do Alfred Toepfer International, firmie istniejącej na globalnym rynku od 1919r. z hasłem „Let it grow". ATI zajmuje się sprzedażą płodów rolnych, w szczególności zbóż, tłuszczów jadalnych oraz paszy - 53 miliony ton rocznie. Na trzecim miejscu uplasowała się firma Petrax sp. z o.o., zaś na piątym Rockwell Automation sp. z o.o. Głównym obszarem działania tej pierwszej jest obrót produktami ropopochodnymi i paliwami na rynku europejskim, druga zaś dostarcza rozwiązania z zakresu automatyzacji dla renomowanych firm w Polsce i na całym świecie.

Edukacja

Warszawa to największe centrum akademickie w Polsce; w 2012 r. na 78 uniwersytetach studiowało aż 268,500 osób. Możliwości edukacyjne w stolicy przyciągają studentów z całej Polski, co w rezultacie przekłada się na wzrost liczby solidnie wyedukowanych absolwentów gotowych na podjęcie pracy. Jednym z kierunków cieszących się największą popularnością w Warszawie to ekonomia i administracja; w 2012 r. aż 66 tys, studentów podjęło się nauki na tymże kierunku. Ponadto, miasto szczyci się znaczną grupą (37,5 tys.) studentów inżynierii, gotowych podjęcia się zatrudnienia w przedsiębiorstwach zajmującymi się przeprowadzaniem badań i rozwojem.
W Warszawie znajduje się 35 placówek naukowych, które według rankingów Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego są najlepsze w Polsce. Łącznie placówki te reprezentują wszystkie dyscypliny istotne dla inwestorów, np. inżynieria chemiczna i procesowa, elektronika i technologie informacyjne (Politechnika Warszawska); ekonomia (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie), jak również placówki badawcze i kliniczne (Polska Akademia Nauk).

Nieruchomości

Odporna na kryzys, który dotkliwie potraktował przemysł budowlany, Warszawa jest liderem wśród stolic państw Europy Centralnej posiadając 4 mln. metrów kwadratowych przestrzeni biurowej. Zgodnie z danymi Cushman & Wakefield, w 2013 roku miasto zyskało dodatkowe 300.000 m.kw. Sam kompleks Miasteczko Orange w warszawskiej dzielnicy Ochota zapewnia 44 tys. m.kw. biur o wysokim standardzie.
Budynki biurowe, które powstały w ciągu ostatniej dekady robią coraz większe wrażenie: wyposażone w najnowsze technologie, oszczędzające energię, przyjazne środowisku i wykończone w najwyższym standardzie. Nic więc dziwnego, że przyciągają one najlepsze światowe korporacje, które chętnie przenoszą swoje centrale do wysokich i inteligentnych wieżowców w centrum Warszawy.
Obecnie tytuł najwyższego biurowca Warszawy należy do Warsaw Trade Tower, jednak niedługo jego miejsce na szczycie listy zajmie Warsaw Spire - obecnie w trakcie budowy. Nowy wieżowiec usytuowany będzie w niezwykle atrakcyjnej lokalizacji: w rejonie ulic Grzybowskiej, Towarowej i Łuckiej, w pobliżu powstającej drugiej linii metra i Hotelu Hilton.  Wysokość Warsaw Spire ma sięgać 220m  - będzie on częścią kompleksu o łącznej powierzchni 100 tys. m.kw.

Artykuł został opublikowany w Biznes MagazynPL - dwujęzyczny miesięcznik biznesowy skierowany dla małych firm, start-upów i przedsiębiorców.  




No comments:

Post a Comment