Friday, 5 October 2012

Jak uzyskać brytyjski paszport dla dziecka?


Z założenia dzieci urodzone w Wielkiej Brytanii, których rodzice są Polakami, mają polskie obywatelstwo i przysługuje im polski paszport. Aczkolwiek, zamiast wycieczki do ambasady w Londynie i długiego oczekiwania na dokument, można wybrać znacznie łatwiejszą i szybszą (!) opcję składając wniosek o paszport brytyjski.

Czy jest to możliwe?

Tak, pomimo iż oboje rodziców dziecka nie są brytyjczykami, to ich pociecha może stać się obywatelem Wielkiej Brytanii. Na stronie Home Office czytamy, że dziecko może uzyskać brytyjski paszport tylko jeśli przynajmniej jedno z rodziców posiada obywatelstwo brytyjskie lub gdy rodzice są „settled” w UK. Cały sekret polega na interpretacji tegoż właśnie terminu, albowiem pracownicy infolinii „Passport Advice” wyjaśniają, iż chodzi tu o proces naturalizacji czyli nadania obywatelstwa przez państwo. W praktyce zaś, „settled” to nic innego jak warunek przebywania i przepracowania w UK ponad 5 lat. Wielu z nas spełnia ten warunek.


Co należy zrobić, żeby uzyskać paszport?

Po pierwsze, należy zdobyć i wypełnić wniosek, który można dostać w każdej poczcie. Istnieje również możliwość wypełnienia wniosku online. Do formularza musimy załączyć pełny akt urodzenia dziecka (odpis nie wystarczy), dwa zdjęcia (istnieją pewne wymogi dotyczące zdjęć, w przypadku noworodków mogą być zrobione w domu, ale twarz dziecka nie może być niczym zasłonięta, maluch powinien (choć nie musi) mieć oczy otwarte, tło powinno być jasne (szare lub beżowe). Dodatkowo, jedna z fotografii musi zostać poświadczona przez obywatela Wielkiej Brytanii, który zna jednego z rodziców dziecka przez conajmniej 2 lata. Osoba ta również musi spełniać pewne kryteria, a mianowicie winna mieć określony zawód cieszący się zaufaniem publicznym, np. prawnik, policjant, lekarz, nauczyciel itd. Pełna lista znajduje się na stronie www.direct.gov oraz w broszurce załączonej do wniosku. Poświadczenie zdjęcia polega na napisaniu przez tę osobę zdania o następującej treści: „I certify that this is a true likeness of [imię i nazwisko dziecka]” , podpisania zdjęcia i napisania daty.

Teraz czas na dokumenty potwierdzające, że przynajmniej jedno z rodziców przebywało i pracowało w Wielkiej Brytanii przez ponad 5 lat. W tym celu należy przedłożyć P60 z tego okresu.

Koszty

Wyrobienie paszportu standardowym trybem kosztuje £46,00, zaś w trybie przyspieszonym Fast Track (z założenia jeden tydzień zamiast dwóch, w praktyce tylko trzy dni!) to inwestycja rzędu £87,00. Warto nadmienić, iż w przypadku trybu standardowego, wniosek wysyłamy pocztą, wybierając zaś Fast Track musimy złożyć dokumenty osobiście w jednym z urzędów paszportowych (osoby mieszkające w Bournemouth i okolicach kierowane są do Newport w Walii).

Skoro jesteśmy przy kosztach, warto wspomnieć dodatkową usługę zwaną „Check & Send”, dzięki której nasze dokumenty i wniosek zostaną sprawdzone na poczcie, czy wszystko jest poprawnie wypełnione oraz czy niczego nie brakuje. Ponadto, wykupując tę usługę, możemy mieć pewność, że nasz wniosek zostanie wysłany specjalną bezpieczną przesyłką a także będzie szybciej rozpatrzony. Check & Send to dodatkowe £8,75, które, ze względu na korzyści jakie niesie usługa, warto wydać.

Czy warto?

Jeżeli chodzi o kwestie formalne, to wyrobienie brytyjskiego paszportu wydaje się znacznie łatwiejsze i szybsze niż w przypadku paszportu polskiego, głównie dlatego, że nie musimy jechać do Londynu,a tylko udać się do lokalnej poczty. Oba dokumenty są ważne 5 lat (do niedawna polski paszport była ważny tylko rok, od sierpnia zaś weszła nowa ustawa przedłużająca okres ważności dokumentu do lat 5-ciu). Pozostaje jedynie kwestia natury etycznej/ patriotycznej, a mianowicie, czy rodzice chcą, żeby ich dziecko było obywatelem Polski czy Wielkiej Brytanii.

 

33 comments:

 1. Czy ktoś kiedyś skorzystał z usługi fast track, żeby uzyskać paszport dla noworodka?
  Za tydzień mam termin porodu i chcę wyrobić paszport mojemu dziecku jak najszybciej się da, niestety nie mogę umówić się na spotkanie w biurze paszportowym dopóki nie znam daty urodzenia.
  Ma ktoś jakieś doświadczenie w tej kwestii?

  ReplyDelete
 2. Tak, ja korzystałam z usługi fast track, ale to było już po narodzinach dziecka. Może warto zapytać, czy aby umówić się na spotkanie nie wystarczy podać termin porodu? W innym przypadku, pewnie należy będzie czekać...

  ReplyDelete
 3. Po trzech dniach paszport przyniesiono mi do domu :-) Oficjalnie czeka się tydzień.

  ReplyDelete
 4. Właśnie czekam na paszport mojego maleństwa. Jak tylko maluch się urodził, zarejestrowałam go w urzędzie cywilnym i następnego dnia pojechaliśmy do Peterborough na umówione spotkanie w sprawie paszportu. Niestety na miejscu urzędnik oznajmił nam,że zostaliśmy źle poinformowani i bez karty stałego rezydenta nie przysługuje nam usługa Fast Track :( więc kazał nam wniosek wrzucić do ich skrzynki i minęło już ponad 2 tyg od tego czasu i nadal czekamy. Nie wiem czy rzeczywiście zaostrzono przepisy czy urzędnik chciał nam uprzykrzyć życie. Powiedział nam,że Anglicy nie lubią obcokrajowców i robią nam pod górkę, sam też nie był Anglikiem, ale nie wiem czy tylko w ten sposób chciał usprawiedliwić to,że odsyłał nas z kwitkiem czy rzeczywiście przepisy się pozmieniały. Teraz siedzimy i czekamy z ogromną niecierpliwością, bo chcielibyśmy za parę dni wyjechać do Polski na dłużej, żeby nasze rodziny mogły pobyć z naszym maluchem a tu ani widu ani słychu po paszporcie. Dzwoniłam parę razy do IPS Advice i powtarzają, że status paszportu jest "in the examination".
  Czy ktoś inny też miał problemy z Fast Track service?

  ReplyDelete
 5. Patrycjo, dziękuję za komentarz. Osobiście nie spotkałam się z takimi problemami. Nie słyszałam także, żeby usługa Fast Track nie była dostępna dla osób nieposiadających karty stałego rezydenta. Może trafiłaś na niekompetentego lub złośliwego urzędnika. Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych dni dostaniecie paszport dla maleństwa.

  ReplyDelete
 6. czy może wie ktoś czy do wniosku musze dołączyć swój paszport -bo na poczcie powiedzieli ,ze być musi a ja mam tylko dowód osobisty-czy mogę wysłać dowód z dokumentami?

  ReplyDelete
 7. W Anglii zawsze mówią, żeby okazać paszport, jeśli wymagany jest dowód tożsamości,ponieważ tutaj, jak pewnie wiesz, nie wydawane są dowody osobiste, tak jak w Polsce. Dlatego polski dowód w zupełności wystarczy. Na wszelki wypadek na poczcie warto wybrać usługę "Check & Send", dzięki temu wszystko będzie sprawdzone przed wysłaniem.

  ReplyDelete
 8. Witam
  Moja Córka ur.22 czerwca 2011
  Udaliśmy my sie do ambasady polskiej
  I dostalismy paszport dla malej na rok
  Aplikowalismy rowniez o brytyjski
  Ale odmowiono nam poniewaz nie posiadalem 5 p60 przed urodzeniem dziecka-miałem wowczas 4 p60
  Na dzien dzisiejszy posiadam 6 p60 czy moge zlozyc ponownie wniosek o paszport brytyjski dla mej corki
  I jakie sa szanse ze dostanie lub czy jest inna droga na otrzymanie go
  Pozdrawiam i prosze o pomoc w tej kwestii
  Dziekuje

  ReplyDelete
 9. wlasnie tez sie nad tym zastanawiam - bo mam ten sam problem
  moze ktos wie?????

  ReplyDelete
 10. Wydaje mi się, że można śmiało składać. Jednak zawsze najlepiej dowiedzieć się bezpośrednio w urzędzie, ewentualnie na poczcie. Paszport można wyrobić jedynie przez złożenie wniosku wraz z dokumentami.
  Pozdrawiam

  ReplyDelete
 11. Mi sie wydaje, ze najwazniejsze czy jak dziecko sie rodzilo to przebywales pracujac juz w UK ponad 5 lat. Ja to tak rozumiem-stan na dzien narodzin dziecka

  ReplyDelete
 12. hej
  mam pytanko..
  jestem 6 lat w anglii i moj synek urodzil sie tu 3,7 roku temu.Czy moge sie starac o paszport dle niego?

  ReplyDelete
 13. Hej mam pytanie....jestem ponad 6lat w anglii....i urodzilam tutaj synka ponad 3 lata temu.Czy moge starac sieo paszport dla dziecka?

  ReplyDelete
 14. ja chce złożyć 2 wnioski dla dwójki dzieci, czy mogę wysłać 2 wnioski w jednej kopercie razem z p60 za 5 lat i dowód osobisty?

  ReplyDelete
 15. Czy mogę wysłać 2 wnioski dla dwójki dzieci wraz z p60 za 5 lat i dowodem osobistym w jednej kopercie? rozumiem że wszystko p60 mają być oryginalne?

  ReplyDelete
 16. Andrej Wsliczek nicema sensu skladac bo I tak nie otrzyma twoje dxiecko brytyjskiego paszportu I tylko stracisz pieniadze a wiem to na 100% poniewaz sama zrobilam ten blad. Jestem juz w uk ponad 7 lat corka ma 4 a syn 7 miesiecy. Syn otrzymal paszport brytyjski a corka w dalszym ciagu ma polski. Zostalam poinformowana ze corka otrzyma paszport brytyjski dopiero wtedy jak jedno z rodzicow bedzie posiadalo paszport brytyjski. Troche to pokrecone ale takie maja prawo

  ReplyDelete
 17. Witam, czyli to prawda, że aby ubiegać sie o paszport dla dziecka trzeba pracować w UK teraz już 6 lat, ale PRZED URODZENIEM DZIECKA? A co w sytuacji jak jestem tutaj 7 lat, moje dziecko ma 6, nie mogę aplikować o jego paszport?

  ReplyDelete
  Replies
  1. nie, musisz miec udokumentowane stały pobyt w uk na 5 lat wstecz przed urodzeniem dziecka

   Delete
 18. Jeżeli nic się w tej kwestii nie zmieniło, to faktycznie nie wydadzą paszportu, jeśli żadne z rodziców nie przepracowało 6 lat przed narodzinami dziecka. Zostaje proces naturalizacji - jedno z rodziców ubiega się o obywatelstwo brytyjskie.

  ReplyDelete
 19. Witam. jestem w Uk prawie 10 lat. mój najstarszy syn urodził sie 7 lat temu tutaj. Czyli zgodnie z obecnymi przepisami nie może dostac brytyjskiego paszportu ponieważ żadne z rodziców nie przebywało 5 lat PRZED urodzeniem dziecka, ale ( i tu zaczyna sie interpretacja prawa) przed 2006 były inne przepisy dot. obywateli unii i ich stałego pobytu w UK. Zaaplikowałem i dostałem dokument z Home Office "residence permit" (jeszcze przed ur. dziecka). czyli de facto miałem status "osiedleńca"?? ,( który po 2006 nabywamy automatycznie po 5 latach przepracowanych) . dzwoniłem na infolinię paszportową i nie wiedzeli. powiedział miły pan że oddzwonią ...no itak czekam sobie. przypadkiem natknąłem sie na fajny blog i może tutaj ktoś ma wiedzę na ten temat. pozdrawiam. Mariusz

  ReplyDelete
 20. Witam! A czy ktoś orientuje sie w kwestii jakie dokumenty trzeba dołączyć do wniosku o paszport dziecka w przypadku, gdy rodzic jest self-employed? Mieszkam w UK od 2003, od 2004 pracuje jako self-employed. W tym roku szczęśliwie urodził nam sie synek i chcielibysmy starać sie o paszport brytyjski dla niego. Nie posiadam P60 ani P45 z ostatnich 5 lat, mogę natomiast wysłać potwierdzenie opłacania składek NIC class2 lub wyciągi z banku za dowolny okres 2003-2014, ewentualnie mam zachowane mnóstwo rachunków za wodę, prąd, gaz czy council tax z ostatnich 7-8 lat (uchowały sie gdzieś w teczce z rachunkami). Czy ktoś starał sie o paszport dla dziecka w podobnej sytuacji do mojej? Jakie dokumenty byłyby pomocne aby wniosek został pozytywnie rozpatrzony. Dziękuje i pozdrawiam. Wojtek.

  ReplyDelete
 21. a czy ktos sie orientuje co sie dzieje jesli wyrobie dziecku brytyjski paszport i wyjade za granice na nieokreslony czas? doszly mnie sluchy ze po 6 lub 12 mies moje dziecko straci obywatelstwo. Czy to prawda? a jesli nie to jak wyglada proces przedluzenia paszportu po 5 latach? znow musze udawadniac ze zylam i pracowalam w uk czy automatycznie wymienia paszport na nowy? dziekuje

  ReplyDelete
 22. Witam, moja córeczka urodziła się 22 stycznia 2015 roku, chciałam zapytać czy jeśli wyrobie jej polski paszport to czy będę mogła się starać o brytyjski? Mieszkam w UK prawie 7 lat tyle tylko ze nie pracowałam a Uczyłam się i nie wiem czy będę mogła się starać o brytyjskiKi paszport.

  ReplyDelete
 23. Witam, moja córeczka urodziła się 22 stycznia 2015 roku, chciałam zapytać czy jeśli wyrobie jej polski paszport to czy będę mogła się starać o brytyjski? Mieszkam w UK prawie 7 lat tyle tylko ze nie pracowałam a Uczyłam się i nie wiem czy będę mogła się starać o brytyjskiKi paszport.

  ReplyDelete
 24. Witam jestem w Anglii 10 lat za kilka tygodni spodziewam się córeczki staram się o brytyjski paszport mam przepracowane 8 lat ale nie mam wszystkich p60 co mogę zrobić w związku z tym? Proszę o pomoc :) z góry dziękuję xxx

  ReplyDelete
  Replies
  1. Zwroc sie do pracodaw y o wydanie kopi.Lub zadzwoń do H&M Revenue o potwierdzenie ze placilas tax 5 lat w stecz

   Delete
 25. Witam ludziska wlasnie dostalam odmowe paszportu dla mojej corki ze wzgledu na WRS gdzie nie spelniam warunkow 12 mc (wrs pochodzi z 1- szej pracy przez okres 3 mc ,nie zmienialam pozniej bo nikt tego nie wymagal) mimo ze WRS przestal obowiazywac w 2011 chca potwierdzenia z pierwszej pracy od przybycia do UK czyli u mnie 2005 rok i moje WRS ktore nie spelnia ich wymagan, moge aplikowac jeszcze raz na ojca corki ktory ma ta sama sytuacje z WRS.wiem ze nie wymagali tego WRS wczesniej a teraz nagle wielka nagonka na to WRS-jesli masz pewnie bedzie ok nie masz to lipa.Moje pytanie czy oni wogole robia to legalnie teraz zaslaniaja sie WRS a wczesniej moi znajomi podostawali paszporty bez dosylania WRS czy cos sie zmienilo w ich systemie ????

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ja przy corce 2,5roku temu wysylalam wrs i 5lat p60 i dpstalam bez problemu. Teraz wyslalam te samw dokumenty i prosza dodatkowo o rezydenta i udowodnienie pierwszego roku pracy! Na szczescie revenue podalo mi numer gdzie uzyskam historie zatrudnienia dluzsza niz 5lat wstecz.

   Delete
 26. Witaj. Ja mam taka sama sytuacje. Przyjechalam w lipvu 2007 i 23go znalazlam prace. Kazali mi sie zarejestrowac w wrs. W styczniu 2008 r dostalam staly kontrakt w tej firmie i nie pamietam czy zglaszalam to do wrs. A nie moge nic udowodnic bo pogubilam dokumenty do 2010 roku. Moj syn urodzony w 2012 roku - o paszport zlozylam w 2014 i go otrzymal ( choc pogubili wiekszosc naszych dokumentow i musielismy wyrabiac i dosylac kopie). Corka urodzona w pazdzierniku 2015 aplikacje zlozylam w lutym 2016. Przyslali mi list ze mam doslac syna paszport i wlasnie potwierdzenie pracy przez pierwsze 12 miesoecy i wrs. Ostatecznie wniosek odrzucono a paszport syna odebrano. Maz wrs nigdy nie wyrabial bo byl jedynym polakiem w firmie i mu powiedzieli ze nie musi tego robic. Nie wiem czy pisac odwolanie , troche osob mi porafzilo zeby to zrobic bo oni mieli tez brak wrs i po kilku listach ostatecznie paszporty otrzynali. Ja sie tylko zastanawiam czy jak to zrobie to czy nie beda mi pozniej sprawia problemow np przy stalej rezydenturze ? Pozdrawiam

  ReplyDelete
 27. Ja wlasnie odeslalem im wrs I nastepnego dnia przyszlo kolejne pismo ze chca comprehensive medical insurance z okresu kiedy przybylem do uk. 2005r ze ja I Cala moja rodzina byla ubezpieczona prywatnie. Zenada

  ReplyDelete
 28. Ja dostalam list zeby doslac p60 z 2006 roku. Revenue podal mi nr i zalatwilam:)

  ReplyDelete
 29. Witam
  Czy homoffice tez trzeba

  ReplyDelete