Tuesday, 12 April 2011

Polacy najatrakcyjniejszym narodem w Europie!

Według europejskiego sondażu przeprowadzonego przez Guardiana, Polacy są najbardziej urodziwym narodem w Europie. Gdyby zorganizować konkurs piękności Eurowizji, zajęlibyśmy pierwsze miejsce.
Ankieta została przeprowadzona wśród 5000 osób z pięciu krajów: Polska, Wielka Brytania, Niemcy, Hiszpania i Francja. Wyniki nie przedstawiają jednak tego, co myślą o nas inni, ale co każdy naród myśli o sobie. I tak 57% Polaków uznało, iż jesteśmy najatrakcyjniejszym narodem w Europie. Tuż za nami uplasowali się Hiszpanie – 41% uważa, iż to oni są najpiękniejsi. Brytyjczycy są w znacznej mniejszości, tylko 14% ankietowanych jest pewnych swojej urody.
W czym jeszcze przodujemy? No cóż, wielu Polaków z dumą ogłasza, iż jako naród mamy bardzo „mocne głowy”, tak właśnie odpowiedziało 61% ankietowanych Polaków. W tej dziedzinie nie ma na nas mocnych, pozostawiliśmy resztę Europy daleko w tyle: na drugim miejscu, ex aequo Niemcy i Wielka Brytania po 15%, dalej Hiszpania i Francja z 14% ankietowanych pewnych swojej odporności na działanie alkoholu.
W kategorii kulinarnej też jesteśmy dość pewni siebie. Mimo wszystko, silne 70% ankietowanych uważających, iż polska kuchnia jest najlepsza w Europie przyniosło nam zaledwie trzecie miejsce, zaraz po Hiszpanii (87%) i Francji (80%). Brytyjczycy bardzo skromnie wypowiedzieli się o swojej kuchni. Pomimo tak popularnych i szanowanych szefów kuchni jak Jamie Oliver czy Gordon Ramsay zaszczepiających wśród swoich rodaków miłość do brytyjskich dań, zaledwie 23% społeczeństwa jest zdania, iż Wielka Brytania jest znana z dobrej kuchni.
Czy Niemcy to najlepsi kierowcy? Zapewne sukces Sebastiana Vettela w Grand Prix Formuły 1 sprawił, że 34% z tysiąca ankietowanych Niemców uważa się za najlepszych kierowców w Europie. Za Niemcami uplasowali się Brytyjczycy, niespełna 1/3 społeczeństwa sądzi, iż to oni są najlepsi na drodze. Polacy tym razem skromnie, zaledwie 17% ankietowanych głosowało na siebie.
Który naród europejski jest najbardziej przyjazny? Hiszpanie. Przynajmniej tak uważają sami zainteresowani. Zdecydowana większość – aż 66% - jest zdania, iż są najserdeczniejszymi ludźmi wśród Europejczyków. Za Hiszpanami najmilszym narodem są ...uwaga uwaga...Polacy! 35% z tysiąca ankietowanych Polaków uznało, iż nasza gościnność i serdeczność jest najlepsza w Europie. Mniej pewni swojej serdecznosci są Brytyjczycy (23%), Niemcy (21%) oraz Francuzi (tylko 13%).
Wygląda na to, że wyniki sondażu nie odzwierciedlają wyłącznie tego, jacy naprawdę jesteśmy, ale przede wszystkim jak siebie postrzegamy. Nie oznacza to jednak, iż rezultaty nie są wiarygodne. Wręcz przeciwnie, ukazują one, iż zjawisko zakompleksionego Polaka jest nieaktualne – jesteśmy coraz bardziej pewni siebie i swojej wartości w porównaniu z innymi narodami. Czyżby fakt, iż coraz częściej przebywamy wśród innych narodów otworzył nam oczy i pozwolił decenić samych siebie?


No comments:

Post a Comment