Tuesday, 25 January 2011

Nowości roku 2011

Bez względu na to, czy w ramach postanowień noworocznych postanowiliśmy zmienić styl życia, zrezygnować z nałogów czy zapisać się w końcu na fitness, rząd brytyjski postanowił urozmaicić nam nowy rok wprowadzając znaczne zmiany w prawie. I podczas gdy my tak naprawdę nie musimy ściśle dotrzymywać naszych postanowień (ręka do góry kto od 1 stycznia nie zapalił jeszcze papierosa), to legislatorzy muszą konsekwentnie wprowadzać ustawy, które zapowiedzieli. Spójrzmy zatem na niektóre 'nowości', które przygotował dla nas rząd.    
Top lista
Urlop ojcowski (Paternity leave)
Ojcom, których dzieci narodziły się po 3 kwietnia 2011 r. będzie przysługiwał dłuższy urlop ojcowski, tj. dodatkowe 26 dni do obecnych 2 tygodni przysługującego urlopu ojcowskiego na opiekę nad dzieckiem poniżej 1 roku życia lub - w przypadku dziecka adoptowanego - w pierwszym roku opieki nad dzieckiem po przyznaniu adopcji. W rzeczywistości urlop ten zostanie przeniesiony z pozostałego urlopu macierzyńskiego przysługującego matce i może być wykorzystany kiedy matka wróci do pracy, a dziecko będzie miało ponad 20 tygodni lub jeśli minęło 20 tygodni od adoptowania dziecka.
Otrzymanie przedłużonego urlopu ojcowskiego warunkowane jest stałym zatrudnieniem, kwalifikującym się związkiem z matką dziecka oraz wymogami proceduralnymi, takimi jak odpowiedni okres powiadomienia pracodawcy o chęci wykorzystania urlopu.
Ustawowy wiek emerytalny
Bardzo wygodna zmiana dla rządu brytyjskiego, który planuje znieść ustawowy wiek emerytalny (default retirement age) wraz z wszelkimi procedurami, które dotyczą wysyłania pracownika na emeryturę. W wyniku tej zmiany, osoby, które ukończyły 65 rok życia (dotychczasowy ustawowy wiek emerytalny) po 1 października 2011 r. nie będą mogły zostać zwolnione przez pracodawcę wyłącznie z racji ich wieku. (Więcej o zniesieniu ustawowego wieku emerytalnego w poprzednim numerze Polskiego Kuriera z 15 stycznia; nr 2 (199))
Elastyczny tryb pracy
Spóźniony prezent gwiazdkowy dla rodziców niepełnoletnich dzieci w postaci rozszerzonego prawa do ubiegania się o elastyczny tryb pracy (flexible working) wejdzie w życie 18 kwietnia 2011 r. Jest to pierwszy etap wdrożenia rozszerzonego prawa do elastycznego trybu pracy, które ostatecznie będzie przysługiwało wszystkim pracownikom. Kwietniowa nowość może potencjalnie zmienić tryb pracy kilkuset tysięcy pracowników. Należy jednak pamiętać, iż nie jest to uzyskiwane automatyczne prawo do elastycznego trybu pracy, a tylko prawo do ubiegania się o niego. Na dalsze etapy rozszerzenia tego prawa, tak aby obejmowało pozostałych pracowników, musimy jeszcze trochę poczekać.


Pracownicy agencyjni
Przepisy zapewniające ochronę pracowników agencyjnych wejdą w życie w drugiej połowie roku, a dokładnie 1 października 2011 r. Przyznają one między innymi prawa na równi z pracownikami kontraktowymi po przepracowaniu 12 tygodni przez pracownika agencyjnego.
Pozostałe nowości
Poza głównymi zmianami, które zostaną wprowadzone w 2011 roku możemy również spodziewać się:
Bank holiday z okazji ślubu książęcej pary Williama i Kate
29 kwietnia Wielka Brytania będzie świętować zaślubiny księcia Williama i Kate Middleton. Z tej okazji dzień ten ustanowiono kolejnym bank holiday.
Okres zatrudnienia, a nieuzasadnione zwolnienie
Zmiana ta miała raczej pomóc małym przedsiębiorstwom, a nie pracownikom. Rząd planował wydłużyć okres zatrudnienia, po którym pracownik ma prawo zarzucić pracodawcy nieuzasadnione zwolnienie, z jednego roku do dwóch. Z racji wielu sprzeciwów przeciwko tej kontrowersyjnej 'nowości', wygląda na to, iż najprawdopodobniej nie ujrzy ona światła dziennego.
Zamiast do pracy- na szkolenie!
W zeszłym roku pracownicy firm zatrudniających powyżej 250 pracowników mogli ubiegać się o czas wolny od pracy, w celu podniesienia swoich kwalifikacji zawodowych. W tym roku,  prawo to może dotyczyć przedsiębiorstw zatrudniających min. 50 pracowników. Rząd nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji w tej sprawie, zatem pracownicy małych firm - schowajcie póki co listy z prośbami do szuflady.
Sektor publiczny - cięcia
Zewsząd dochodzą nas słuchy o propozycjach rządu odnośnie cięć budżetowych; 2011 będzie rokiem, w którym cięcia te będą wyjątkowo odczuwalne. Wiadomo już, że główne konsekwencje poniosą pracownicy sektora publicznego - będą masowe zwolnienia. Związki zawodowe ostrzegają, że nie dopuszczą do tych zwolnień bez walki.
Podsumowanie:
Rok 2011 pod względem prawno-ekonomicznym zapowiada się dosyć ciekawie, ale pod pewnymi względami pesymistycznie, w szczególności jeżeli chodzi o cięcia w sektorze publicznym. Oczywiście nie można też wykluczyć niespodzianek, które w ciągu roku mogą pojawić się nagle jak zeszłoroczna chmura wulkanicznego pyłu. Miejmy jednak nadzieję, że niespodzianki te będą miały znacznie przyjemniejsze konsekwencje niż unosząca się w powietrzu wulkaniczna chmura.  


No comments:

Post a Comment