Wednesday, 25 May 2011

Bournemouth Airport wprowadza nowe opłaty za parking.

Bournemouth Airport wprowadza zmiany w systemie opłat parkingowych. W wyniku tych zmian, kierowcy będą musieli płacić nawet za najkrótszy postój na parkingu.
Dotychczas 10-minutowy postój w strefie wysiadania i odbierania pasażerów (drop off i pick up zone) był bezpłatny, a za postój od 10 do 30 minut kierowca musiał zapłacić £2,50. W czwartek 14 kwietnia, bezpłatny 10 min. postój został zniesiony, co oznacza obowiązek uiszczenia opłaty w wysokości £2,50 za parkowanie do 30 min. Władze lotniska utrzymują, iż zmiany dotkną jedynie nielicznych pasażerów.
Rob Goldsmith, Dyrektor Zarządzający Bournemouth Airport tak argumentuje wprowadzenie zmian: „Nasze parkingi są umiejscowione w dogodnych miejscach, a opłaty za postój są jedne z najtańszych na południu Anglii. Z tego powodu, większość pasażerów w czasie nieobecności decyduje się na pozostawienie swoich samochodów na parkingu przy terminalu, zatem wprowadzone przez nas zmiany w ogóle ich nie dotyczą. Zdajemy sobie sprawę, iż niektórzy pasażerowie nie będą zadowoleni z nowych opłat, jednak mamy nadzieję, że zrozumieją konieczność podjęcia przez nas tej decyzji będącej wynikiem trudnej sytuacji na rynku." Dodaje: „Pomimo niekorzystnej sytuacji ekonomicznej, byliśmy w stanie zainwestować £45 m. w modernizację terminalu. Obecnie koncentrujemy się na ukończeniu tego przedsięwzięcia tak, aby pasażerowie mogli korzystać z najnowocześniejszego lotniska w Wielkiej Brytanii, z którego wylatuje więcej przewoźników do różnych miejsc turystycznych. Dopóki zmiany w naliczaniu opłat nie zostaną w pełni wprowadzone, nowy zespół pracowników będzie asystował kierowcom w korzystaniu z parkingu. Ponadto, postawiliśmy widoczne oznakowanie na drodze dojazdowej do lotniska, zamieściliśmy informacje o nowym systemie opłat na naszej stronie internetowej, a także powiadomiliśmy o nim biura podróży, zatem pasażerowie będą wiedzieli o zmianach zanim dotrą na lotnisko."
Wprowadzenie opłat za postój na parkingu lotniskowym spotkał się z ogromnym sprzeciwem lokalnych mieszkańców; niektorzy z nich, aby wyrazić swój sprzeciw decydują się na korzystanie z innych lotnisk, takich jak Southampton, a nawet Gatwick, gdzie nie ma obowiązku opłaty za postój do 10 minut. Pojawiły się również propozycje innych form protestu pasażerów – przynoszenie własnych kanapek i niekupowanie żadnych posiłków w barach na terenie terminalu, co przyniosłoby Bouremouth Airport znaczne straty.
Najbardziej poszkodowani przez nowe opłaty parkingowe są taksówkarze – będą musieli płacić £2,50 za każdy wjazd na teren lotniska. Korporacja United Taxis dziennie notuje od 60 do 80 kursów do portu lotniczego w Bournemouth. Od 14 kwietnia będzie ich to kosztować od £150 do £200. Najprawdopodobniej to klienci pokryją dodatkowe koszty.
Ian Barber, dyrektor United Taxis jest zaskoczony wprowadzonymi zmianami: „Jestem zdumiony, iż wprowadzone opłaty najmocniej uderzą w nas, taksówkarzy. Przy £10 lub £12 opłacie za kurs na lotnisko, dodatkowe £2,50 to dosyć dużo do przełknięcia dla klienta". Barber wyraził również swoje obawy odnośnie korków na drodze dojazdowej do lotniska, gdzie pasażerowie będą od teraz wysiadać z samochodów, aby uniknąć opłaty parkingowej.
Zmiany w systemie naliczania opłat za parkowanie zostały wprowadzone po otwarciu odnowionego terminalu odpraw przeznaczonego do obsługi 3 milionów pasażerów rocznie, którego modernizacja kosztowała £45m.
Kilka innych lotnisk w Wielkiej Brytanii również wprowadziło opłatę parkingową, między innymi lotnisko w Edynburgu, Newcastle oraz port lotniczy East Midlands.

No comments:

Post a Comment