Monday, 20 December 2010

Koniec bezkarności zagranicznych kierowców – nowe przepisy Unii Europejskiej.

Unia Europejska uzgodniła nowe przepisy, które mają na celu stworzenie systemu wymiany danych między 27 krajami członkowskimi, co umożliwi identyfikację i ściganie zagranicznych kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów na drogach UE.
Dotychczas kierowcy na zagranicznych drogach mogli czuć się poza nielicznymi przypadkami bezkarni: nie groziła im kara np. za przekroczenie prędkości, gdyż system automatycznych radarów i kamer nie był w stanie ustalić ich tożsamości –  dane kierowców z zagranicznymi numerami rejestracyjnymi nie znajdowały się w krajowym systemie. Podobnie było w przypadku kontroli drogowej przeprowadzanej przez policję, która często była bezradna nie mogąc potwierdzić danych zagranicznych kierowców łamiących przepisy.
Z tego względu ministrowie transportu 27 krajów Unii Europejskiej uznali, iż sytuacja, w której zagraniczni sprawcy wykroczeń drogowych zagrażają bezpieczeństwu innych kierowców musi się zmienić.
Po wejściu nowych przepisów brytyjska policja będzie mogła zwrócić się o identyfikację polskiego kierowcy, który dostanie list w języku polskim z nakazem zapłaty mandatu. Dotyczy to również innych krajów Uniii Europejskiej, które będą udostępniały sobie nawzajem bazy danych o numerach rejstracyjnych.
Początkowo brano pod uwagę wykroczenia takie jak przekroczenie dozwolonej prędkości, jazda pod wpływem alkoholu, brak zapiętych pasów bezpieczeństwa podczas jazdy oraz przejeżdzanie na czerwonym świetle. Statystyki pokazują, iż wypadki śmiertelne na drogach UE są w 75 procentach spowodowane właśnie przez te cztery kategorie wykroczeń drogowych. Legislatorzy pracują już nad dodaniem kolejnych przewinień, takich jak jazda pod wpływem narkotyków, jazda po pasie awaryjnym na autostradzie, korzystanie z telefonu komórkowego w czasie jazdy oraz jazda na motorze bez kasku.
Dla Wielkiej Brytanii, jako jednego z krajów, gdzie system automatycznych kontroli radarowych jest zaawansowany, możliwość natychmiastowej identyfikacji zagranicznych kierowców łamiących przepisy drogowe ma szansę zwiększyć skuteczność egzekwowania mandatów oraz poprawić bezpieczeństwo na drogach. Kierowcy z zagracznicznymi numerami rejestracyjnymi nie będą już anonimowi. Po zatwierdzeniu porozumienia politycznego przez Parlament Europejski, poszczególne kraje członkowskie będą miały dwa lata na wdrożenie przepisów.

No comments:

Post a Comment